TKO?
Osnovan sredinom 18. stoljeća, Domaine de Montille je jedno od najstarijih, obiteljski vođenih imanja na Côte d’Or. Trenutno ga vodi deveta generacija obitelji, Etienne de Montille, koji je naslijedio imanje od svog pokojnog oca Huberta.Hubert Montille upravljao je imanjem nevjerojatnih 50 godina. Tijekom razdoblja kada je 90% proizvodnje regije bilo prodano négociantima, stekao je slavu zbog vina koje je punio u boce na imanju, dugovječnih i karakterističnih.Etienne je bio rani zagovornik organskog uzgoja, koji je uveo u vinograde imanja 1995. Godine 2005. uslijedila su biodinamička praksa, a imanje je dobilo certifikat ‘Ecocert Bio’ 2012.Proizvodnja vina na Domaine de Montille razvijala se tijekom godina. Etienne, koji je proučavao enologiju i radio kao Hubertov pripravnik, tražio je progresivan pristup vinifikaciji u usporedbi s tradicionalnim metodama svog oca. Postupno, Hubert je dopustio sinu veću kontrolu, a Etienneov utjecaj na proizvodnju vina postao je vidljiv od kasnih 1990-ih.
GDJE?
Vosne-Romanée (153 hektara) dom je nekih od najdragocjenijih i rijetkih vina na svijetu. Parcela južno od čuvenog Grand Cru La Tâche (monopol Domaine de la Romanée-Conti) naziva se “Aux Malconsorts”. Ova apelacija s ukupnom površinom od 5,86 ha ima iznimnu lokaciju s nadmorskom visinom, ekspozicijom i vrstom tla vrlo sličnom njezinu slavnom susjedu. Domaine de Montille ima privilegiju raditi s dvije parcele u “Les Malconsorts”, jedna s površinom od 0,89 ha pokriva cijeli vinograd od dna do vrha s različitim tlima u gornjem dijelu (svijetlo smeđa glina i šljunak) vrlo dopunjujući one na dnu (tamno crvena glina). Pojam “Malconsorts” relativno je malo poznat, ali ukazuje na trnovitu povijest vlasništva nad ovim vinogradom, uključujući pravne bitke za osporavanje ili potvrdu vlasništva nad ovim čarobnim mjestom. Vina iz Malconsorts su izuzetne finesse i elegancije. Aromatska složenost, cvjetni, mirisni, često začinski tonovi su izvanredni, svilenkasti tanini, dubina i eterealni karakter tijela daju ovom vinu nebesku dimenziju
ZAŠTO?
Nema konkretnog recepta za proizvodnju vina na ovom imanju; umjesto toga, prilagođavaju se nijansiranim karakteristikama svake berbe. Kod crvenih vina, to obično podrazumijeva fermentaciju cijelih grozdova, u rasponu od 50% do 100%, iako se destiliranje koristi kada se smatra poželjnim. Maceracija obično traje 12 do 16 dana, s dva dnevna potiskivanja i pažljivom upotrebom novog francuskog hrasta, obično do 30%. U najboljim berbama, za vrhunske cuvée-ove, koristi se do 50% novog hrastovog drva.Trenutni stil proizvodnje na imanju ostaje vjeran prirodnosti i klasicizmu vina koje je stvorio Hubert. Neki rokovi zahtijevali su puno strpljenja, ali sada pokazuju veću otvorenost u bukeu, kao i veću svilenkastost i glatkoću u teksturi. Imanje pridaje posebnu pažnju cijelom berbi, prilagođavajući udio prema teroaru, dobi i karakteristikama vinove loze, i naravno, specifičnoj berbi. Alkoholna fermentacija uglavnom se odvija u velikim drvenim bačvama, a starenje se odvija u sobama s bačvama od 228 litara. Imanje prakticira organsku vinogradnju od 1995. godine, a od 2005. godine biodinamičke prakse dopunjuju te napore kako bi se poštovao tlo i poboljšala cjelokupna vitalnost. Njihova vina imaju Ecocert certifikat.