TKO?
Osnovan sredinom 18. stoljeća, Domaine de Montille je jedno od najstarijih, obiteljski vođenih imanja na Côte d’Or. Trenutno ga vodi deveta generacija obitelji, Etienne de Montille, koji je naslijedio imanje od svog pokojnog oca Huberta.Hubert Montille upravljao je imanjem nevjerojatnih 50 godina. Tijekom razdoblja kada je 90% proizvodnje regije bilo prodano négociantima, stekao je slavu zbog vina koje je punio u boce na imanju, dugovječnih i karakterističnih.Etienne je bio rani zagovornik organskog uzgoja, koji je uveo u vinograde imanja 1995. Godine 2005. uslijedila su biodinamička praksa, a imanje je dobilo certifikat ‘Ecocert Bio’ 2012.Proizvodnja vina na Domaine de Montille razvijala se tijekom godina. Etienne, koji je proučavao enologiju i radio kao Hubertov pripravnik, tražio je progresivan pristup vinifikaciji u usporedbi s tradicionalnim metodama svog oca. Postupno, Hubert je dopustio sinu veću kontrolu, a Etienneov utjecaj na proizvodnju vina postao je vidljiv od kasnih 1990-ih.
GDJE?
Kupljena 2004. godine, ova parcela od 1,02 hektara tada je posađena s sortom Pinot Noir pod apelacijom Corton “Pougets”. Vinograd “Charlemagne” okrenut prema jugu dobio je ime po unuku Karla Velikog koji je 775. godine darovao ovaj prostrani vinograd opatiji Saint Antoche de Saulieu. Tlo ovdje čini žuti krečnjak s laganim smeđim glinom i sitnim šljunkom. De Montille je odlučio 2005. godine posaditi Chardonnay u višem dijelu vinograda starog 35 godina. Stariji dio vinove loze je izvađen i ponovno posađen. Vinarija prakticira organsku vinogradnju od 1995. godine, a 2012. godine proizvodnja je certificirana organskom. Od 2005. godine također prelaze na biodinamičku vinogradnju.
ZAŠTO?
Grožđe je brano ručno, te zatim prešano pneumatskim prešama. Nakon kratkog vremena taloženja, vino je fermentirano u francuskim bačvama blago preprženog hrasta (mješavina kapaciteta od 600 i 228 litara). Mali postotak bačvi (do 20%) bio je nov. Na kraju malolaktičke fermentacije, vino je ostavljeno da odležava u bačvi. Prvo pretočavanje događa se nakon godinu dana odležavanja u drvu. Zatim se vino prebacuje u nehrđajući čelik na 4 do 6 mjeseci kako bi se sačuvala svježina okusa. Vino prolazi lagani postupak bistrenja i blage i nježne filtracije prije punjenja u boce.